Organization and Staffing

Front Office

Janice Starzyk with U.S. flag
Janice Starzyk

Deputy Director

  • Jason Y. Kim
    Chief of Staff
  • Christine Joseph
    Policy Advisor
  • Cody Knipfer
    Assistant to the Chief of Staff (contractor)
  • Ross Hatley
    Space Communications Manager
    (contractor)
  • Ethan Waterman
    Visual Information Specialist
    (contractor)
  • Ishani Peddi
    Intern

Commercial Remote Sensing Regulatory Affairs Division

Sarah Brothers
Dr. Sarah Brothers

Division Director

  • Alan Robinson
    Senior Licensing Officer
  • Frank Rostan
    Management & Program Analyst
  • Vacant
    Program Analyst
  • Ted Cook
    Flight Operations Engineer (contractor)
  • David Heath (contractor)
  • Tashaun Pierre (contractor)

Policy, Advocacy, and International Division

Gabriel Swiney
Gabriel Swiney

Division Director

  • Mariel Borowitz
    Director of International SSA Engagement (IPA)
  • Rose Croshier
    International Affairs Specialist
  • Cole Donovan
    International Affairs Specialist
  • Eve Douglas
    Senior Program Analyst
  • Dr. Dianne Poster
    Senior Advisor (NIST Detailee)

Space Operations Division

  • Vacant
    TraCSS Program Manager
  • Sandy Magnus
    TraCSS Chief Engineer (contractor)
  • Crystal Nguyen (contractor)

TraCSS Engineering Branch

  • Ethan Baumann
    Systems Engineering Lead
  • Vacant
    Data Products Lead
  • Vacant
    Future Capabilities Engineer
  • Robert Wolff
    Flight Dynamics Engineer
  • Clark Hudak (contractor)
  • Anna Parikka (contractor)

TraCSS Operations Branch

  • Brian Walling
    TraCSS Operations Manager
  • Vacant
    Operations Shift Lead
  • Vacant
    Operations Shift Lead
  • Vacant
    Operations Shift Lead
  • Richard Diamantopoulos (contractor)

TraCSS IT Security Branch

  • Mary Butler
    IT Security Manager
  • Bruce Plott
    Software Engineering Lead
  • Christopher Boone
    IT Specialist – Network Services
  • Demetrius Jones
    IT Specialist – Network Services

Administrative Services Division


Dr. Gerry Coffee
Division Director

  • Joshua Brinson
    Management Analyst
  • Taliah Dunn
    Management and Program Analyst
  • Ashley Burrell (contractor)

Resource Management Division

  • Mary Slay-Rachlin
    Division Director
  • Bernadette Bing
    Management & Program Analyst
  • LaKeshia Dixon
    Budget Analyst
  • Georgette Njemanze
    Senior Budget Analyst
  • Rhonda Perry
    Budget Analyst
  • Marcus West (contractor)

Acquisition Management Division


Tomeka Evans
Division Director

  • Amod Pathak
    Acquisition Management Specialist
  • Valencia Philpot
    Acquisition Management Specialist
  • Shavon Hill (contractor)